Płyty akumulatora, a szczególnie płyty dodatnie, poddawane są działaniu elektrolitu. Aby były one trwałe, Bosch stosuje hartowanie płyt zapewniającej lepsze przyleganie masy czynnej.
Hartowanie płyt
Podobną funkcję jak wykorzystanie technologii wytłaczania kratek ma zastosowanie zwartej masy czynnej i hartowanie płyt. Oba te procesy powodują wzrost spoistości płyty i przez to znaczne ograniczenie odrywania się cząstek masy czynnej a dalej zachowanie pełnej pojemności akumulatora przez cały okres użytkowania oraz łatwość jego cyklicznego ładowania i rozładowywania.
Zapobieganie erozji płyty
Płyty akumulatora nie są w równym stopniu narażone na korozję. Podczas gdy zarówno kratka ujemna, jak i masa czynna na kratce ujemnej składają się z ołowiu i są chemicznie tożsame, zbudowana ze stopu ołowiu kratka pozytywna jest wprasowana w masę aktywną z dwutlenku ołowiu. Większość procesów chemicznych w akumulatorze odbywa się na tej płycie. To na niej gromadzi się żrący kwas siarkowy i to ona jest poddana niszczycielskim wpływom powstawania pęcherzyków tlenu.
Wykonanie kratki metodą wytłaczania
Jak im zapobiec? Stworzyć kratkę, która będzie znacznie solidniejsza od swojej „ujemnej” siostry. Stąd pomysł, aby stworzyć kratkę pozytywną z grubszymi promieniami i żyłkami i wykonać ją nie jak dotąd w technologii cięto-ciągnionej (tu kratka powstaje z wąskiego paska stopu, a uzyskuje się ją odpowiednio nacinając i rozciągając ten pasek), ale w znacznie droższej, ale również nieporównywalnie solidniejszej technologii wytłaczania. Dzięki takiemu rozwiązaniu akumulator zyskuje szczególną odporność na procesy „gazowania”, które szczególnie nasilają się wraz ze wzrostem temperatury w komorze silnika oraz wstrząsy mechaniczne.
Zwiększenie pojemności płyty
Grubsza kratka wykonana metodą wytłaczania pozwala również na wprasowanie w nią większej ilości masy aktywnej. Oznacza to uzyskanie większej pojemności akumulatora przy zachowaniu tej samej powierzchni płyty.