Dla uniknięcia zwarcia płyt w wyniku erozji i opadania na dno materiału płyt stosuje się separatory.
Separator - ochrona przed zwarciem płyt
W akumulatorze tradycyjnym płyty w zestawach dodatnich i ujemnych są pooddzielane od siebie separatorami i umieszczone w poszczególnych celach. Separatory przypominające powkładane między płyty kartki mają za zadanie zabezpieczenie płyt przed zetknięciem ze sobą i zwarciem. Nie zabezpieczają one jednak przed zwarciem w wyniku utworzenia przez masę czynną „mostka” pod płytami.
Erozja masy czynnej
W trakcie użytkowania akumulatora cały czas postępuje proces erozji masy czynnej z płyt akumulatora. Dzięki wykorzystaniu technologii PowerFrame proces ten znacznie spowolniono, tak, aby wydłużyć okres użytkowania akumulatora. Proces erozji powoduje odpadanie cząstek masy czynnej z płyty akumulatora i opadanie na dnie w tzw. komorze osadowej znajdującej się pomiędzy dolną krawędzią płyt a dnem celi. Jeżeli warstwa opadłej masy aktywnej na dnie celi osiągnie poziom dolnej krawędzi płyt dochodzi do zwarcia pomiędzy płytami i nieodwracalnego uszkodzenia akumulatora.
Separator kopertowy
Porównanie separatora kartkowego i separatora kopertowego.
Aby zapobiec takiej sytuacji w akumulatorze Bosch użyto separatorów kopertowych. Poszczególne płyty dodatnie akumulatora umieszcza się w kopertach wykonanych z materiału separującego, aby opadająca masa czynna znalazła się na dnie separatora, a nie na dnie akumulatora i nie mogła doprowadzić do zwarcia między płytami akumulatora.