Akumulator zawiera w sobie elektrolit, a więc rozcieńczony żrący kwas siarkowy. W wysokiej temperaturze panującej w komorze silnika zachodzące w nim reakcje chemiczne odbywają się dynamicznie powodując powstawanie wodoru i tlenu w postaci gazowej, które tworzą mieszaninę wybuchową. Ten proces zachodzi jeszcze szybciej, gdy niesprawna instalacja elektryczna w pojeździe podaje napięcie ładowania wyższe niż 14,4V. Dbając o bezpieczeństwo użytkownika należy te substancje zatrzymać we wnętrzu akumulatora.
Zamknięta obudowa
Akumulatory Bosch posiadają w pełni zamkniętą obudowę, bez korków. Tak, aby kwas siarkowy nie wydostał się z urządzenia nawet przy dużym jego przechyleniu i nie doprowadził do poparzenia użytkownika lub zniszczenia jego ubrania.
Pokrywa labiryntowa
Podwójna pokrywa labiryntowa z filtrami ceramicznymi
Pozostaje jeszcze kwestia wybuchowej mieszaniny wodoru z tlenem. Z jednej strony jej powstawanie ograniczono stosując odporną na „gazowanie” technologię wytłaczania płyty. Natomiast o tą jej ilość, która nieuchronnie powstanie musi zatroszczyć się specjalna konstrukcja pokrywy. Zastosowana w akumulatorach Bosch S pokrywa labiryntowa przepuszcza powstające gazy przez gęstą sieć kanałów tworzących labirynt. Przepływające przez labirynt gazy schładzają się, skraplają i wracają bezpiecznie do wnętrza akumulatora.
Filtry ceramiczne
Aby wzrastające podczas parowania elektrolitu ciśnienie nie rozsadziło akumulatora, pokrywa ma dwa otwory, przez które gaz może wydostać się na zewnątrz obudowy. Umieszczone w otworach opatentowane filtry ceramiczne mają za zadanie usunąć z gazu wszelkie niebezpieczne składniki i jednocześnie chronić akumulator przed tzw. iskrami zwrotnymi - iskrami, które powstają w komorze silnika na skutek usterek w instalacji elektrycznej i które mogą „wpaść” do wnętrza akumulatora powodując jego eksplozję.
Pełna bezobsługowość
Jeżeli akumulator może być produktem trwałym, niezawodnym i bezpiecznym to jako użytkownicy samochodów możemy jeszcze tylko od niego oczekiwać, aby w ogóle nie zaprzątał naszej uwagi i był całkowicie bezobsługowy.
Konieczność obsługi akumulatora (tzw. obsługowość) wynika z dwóch jego cech. Akumulatory podlegają procesowi samorozładowania, który powoduje konieczność doładowywania akumulatora przy pomocy ładowarki poza pojazdem. Drugą kwestią jest ubytek wody z elektrolitu podczas procesu „gazowania”, który wymaga od użytkownika dolewania do akumulatora wody destylowanej w celu zachowania wymaganej objętości i gęstości elektrolitu. Tak więc celem konstruktorów akumulatorów Bosch było uzyskanie produktu o minimalnym samorozładowaniu i ubytku wody z elektrolitu.
Ograniczenie samorozładowania
Zastosowanie wytłaczanych kratek PowerFrame zaowocowało tym, że akumulatory Bosch jak żadne inne trzymają w sobie ładunek elektryczny, gdy nie są podłączone do odbiorników. Również uzyskane dzięki temu rozwiązaniu ograniczenie parowania elektrolitu spowodowało, że nie trzeba go uzupełniać przez cały okres użytkowania akumulatora. Powstające gazy są skraplane w pokrywie labiryntowej i łączą się z powrotem z elektrolitem. Najlepszym dowodem tego, że akumulatory Bosch serii S są w 100% bezobsługowe, jest ich pokrywa. Brak korków oznacza, że w tym produkcie nigdy nie zaistnieje konieczność uzupełnienia poziomu elektrolitu wodą destylowaną.
Wyeliminowanie kontaktu użytkownika z elektrolitem
Zużycie wody cztery razy mniejsze niż wymagane w europejskich normach dla akumulatorów bezobsługowych (kanały labiryntowe w pokrywie powodują kondensację gazu i odprowadzanie go do wnętrza akumulatora)
Wydłużony czas użytkowania
Zabezpieczenie przed iskrą zwrotną
Zabezpieczenie przed możliwością wybuchu akumulatora